Fall 2015 Clubs & Organizations

 Please click here to see our most updates file of Club Lists

 
Club Name Location Time Day(s) President President e-mail Advisor
24FPS Comm Bldg/Library 5-7 PM Monday and Friday Cordero Reinhardt photofarias@gmail.com Christopher Rossiter
African Club Student Union 11:30 AM Thursday Caroline Wanjiru caroline.wanjiru8@gmail.com Lisbeth Gant-Britton
Alliance Kin 130 3:30-4:30 pm Tuesday Byron Umana byronbermudez@gmail.com Tanya Geddes
Anime Club Meeting/Student Lounge 2-4 pm Wednesday Nirnandon "Ocha" Boonyindee holymonk_92@yahoo.com Jeffrey Nishimura
Anthropology Club       Tiffany Youngren tiffy4815@gmail.com Brian Bartelt
Armenian Student Association Student Union/Cub Room 4:00 PM Wednesday Meri Ghazaryan ghazaryanme@gmail.com Anna Sinapyan
Art of the Start Studet Union   Friday Colleen Evans cj.toku@gmail.com Robert McKinley
Bible Club       Heeju Kim heejk@gmail.com Joe Ryan
Black Student Union  ASG Club Room 12:30-1:30 PM Monday & Thursday DeAndre Stone deandre_stone@yahoo.com Anthony Clark
Cheerleading Club Monday and Wednesday 12-2 PM Soccer Field/Gym Yulisa Barron Cruz barronyulisa@outlook.com Tanya Geddes
Circle K International JH 103 12:30- 2 PM Tuesday Jesus Martinez lacccki@gmail.com April Pavlik
Computer Science Club       Shu Wei Zhang zy583068095@gmail.com Mozhgan Tavakoli
Creative Collective Comm Bldg 12-1 PM Tuesday Kenry Allan Hutchinson kenry.hutchinson@gmail.com Jennifer Vaughn
Cub-Barkada FH 308 12-1 PM Tuesday, Wednesday, Thursday Justin Palatox justinpalatox@rocketmail.com John Lynch
D20 Generation Guild Student Union 1:30 PM Monday Jaquelin Rodriquez jaquipad1@gmail.com Daniel Ruiz
Dead Philosopher's Society Chem Bldg 201 1:45 PM & 12:15 PM Wednesday and Thursday Sean Kang kang.ss92@gmail.com Joseph Pak
Drama Club Student Union/Black Box 3:15 PM Monday & Wednesday Adriana Callender adrianaboo@gmail.com Anthony Maggio
Figures of Speech Comm Bldg 184 1:45- 3 PM Tuesday Eva Reyes  evakingsreyes@gmail.com Michael Kalustion
Forever Jung Psychology Club FSC Chem 101 12:15-1:15 PM Tuesday Brett Anderson brettelizabeth@gmail.com David Sedghi
French Club Student Union 2nd Floor 5-6:30 PM Tuesday Dolores Hernandez dolores.kymmene@gmail.com Francine Rozenkopf
G.A.N.A.S. Student Union Study Rm D 3:30 PM Monday Naylea naylea15@hotmail.com Michael Lopez
History Club Franklin Hall 222 12:10 Tuesday Cristiany Villane├▒or crvi91@gmail.com Christina Heisser
InterVarsity Christian Fellowship Studet Union 12-1:30 PM Thursday Jaqueline Cerna Lacccki@gmail.com Richard Lewis
IYSSE       Glen Brightwell glennbrightwell@hotmail.com Joe Meyer
Japan Study Club JH 101 12:30-2 PM Thursday Victoriano Hustleer hustleervictoriano@gmail.com Grigor Ketenchian
Keeper's Club International FH 108 5-7 PM Thrusday Mr. Carlos Martinez cmartinez.collegian@gmail.com Ms. Caridad Ahorro
Kerygma Bible Study FH 114 12:30-1:45 PM Thursday Raymond Chun afterpas@hotmail.com Richard Lewis
LACC ASTRONOMY CLUB SCI-TECH Rm 216 5:30-6:30 PM Thursday Alex Carr alexander1134@hotmail.com Paul McCudden
LACC BIOLOGY CLUB SCI 132 1:45 PM Wednesday Stepan Mkritchyan stepanmk@yahoo.com Sean Phommasaysy
LACC COMPOSER'S COLLECTIVE       Sean Jones seanjonestech@gmail.com Kevin Kelly
LACC PARENT CLUB CDC Rm. 107 11:00 AM Friday Sussett Mendoza susettmendoza@gmail.com Dorian Harris
LACC RESEARCH CLUB     Thursday Mayra Bravo mbravo86@live.com Dr. Bernadette Tchen
LACC Veterans Club VRC Student Union 2:00 PM Thrusday Felix G. Pierre fpierre6050@yahoo.com Richard Lewis
Marvel vs DC Student Union Club Rm. 3rd Floor 12-1  PM Wednesday Kristian Segura krissegura08@gmail.com Elio A. Vasquez
Martin Luther King Jr. Law Society LS 102 12:00 PM Saturday Lidia Meza misslidiameza@yahoo.com Wilhelm Vargas
Nursing  CD 215 3:00 PM Wednesday Cory Sparkles & Candon Murry corysprenkle@yahoo.com candonfarias @gmail.com Francis Farrand
OSS Abilities Club SSV 100 12-1  PM Tuesday, Monthly Wail Alhidir wailosamaalhidir@gmail.com Rober Dominick
Phi Theta Kappa   3.30 PM Monday, Bi-weekly Arthur Pyuskulyan arthurp1990@yahoo.com Danielle Muller
Physics Club SCI 206 3:30-5 PM Monday Dennis Salazar dennis.salazar.lacc@gmail.com Dr. Derrick Kiley
Robotics Club FH 106 10:30-12 PM Friday Sun G. Baltazar sung103194@gmail.com Raymond Badalian
SACNAS SCI 204 12:30-1:30 PM Thursday Omar Martinez sacnaschapterlacc@gmail.com Juliet Salazar
Science Tutoring and Review SCI 314 2-5 PM Friday McKinley Prager mckinleyprager@gmail.com Kim Dinh
Secular Student Alliance Chem Bldg 101 12:15-1:45 PM Thrusday Drew R. Young drewrayann@gmail.com David Sedghi
Spectrum Alliance Club   12-1:30 Thursday, Bi-monthly Jonathan Cruz cruzfej3672@student.laccd.edu Sarah Crachiolo
Sports Club            
SCN of LACC CC 149    Monday, Bi-monthly Nick Reid info@scnusa.org Charles Domokos
TEDxLACC FH 306 12-1:30, 1:30-3 PM Wednesdays & Thursdays Sergio Peralta sergioperalta.la@gmail.com Juliana Medina
Transfering Empowered Youth     Friday Stacy Umana stacyumana.94@gmail.com Terry Anderson
Vagina Warriors   2:00 PM Friday Victoria Boutros victoriaboutrosmedina@gmail.com Nadia Elahi

 

 To make updates to this Table please email ASGsmp@lacitycollege.edu to make an appointment for verification

**PLEASE NOTE THAT THIS INFORMATION IS TO BE USED FOR INTERNAL LACC PURPOSES AND NOT TO BE DISTRIBUTED TO OUTSIDE VENDORS**